Michaela Kiersch prowadzi „Era Vella” 9a w Margalefie

Michaela Kiersch na "Era Vella" 9a; fot. Emily Trombly

Świetnym przejściem w Margalefie popisała się Michaela Kiersch. Amerykanka poprowadziła 45-metrowy klasyk rejonu autorstwa Chrisa Sharmy – „Era Vella” 9a. 

28-letnia Michaela Kiersch ma za sobą świetny rok – w styczniu jako trzecia kobieta w historii wpięła się do łańcucha legendarnej La Rambli w Siuranie – drogi, na której jej rodaczka, Margo Heyes dokonała w 2017 r. pierwszego kobiecego przejścia drogi o trudności 9a+. Teraz do swojego dorobku Kiersch dołożyła kolejny z wielkich katalońskich klasyków, czyli Era Vella. Tę 45-metrową drogę, będącą prawdziwym wytrzymałościowym maratonem, otwarł w 2010 r. Chris Sharma.

Era Vella do tej pory zebrała kilkadziesiąt przejść, co czyni ją zdecydowanie najpopularniejszym w swoim stopniu. Część powtarzających ją wspinaczy zasugerowało nawet obniżenie wyceny do 8c+, ale po ostatnim obrywie jednego z kluczowych stopni wygląda na to, że jej wycena znów ugruntowała się na pierwotnym poziomie.

Kiedy spojrzysz na dolinę, Twój wzrok natychmiast przyciągnie najbardziej stroma i najdłuższa część skalnego klifu. Przed pierwszą próbą doświadczyłem w równym stopniu ekscytacji, co nerwów. «Onieśmielająca» – to mało powiedziane. Czysta radość wpiąć się do łańcucha! Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za to, że mogłam wspiąć się na kolejną drogę Chrisa Sharmy.

– w takich słowach Michaela Kiersch skomentowała swój sukces w mediach społecznościowych

Warto z tego miejsca dodać, że Amerykanka łączy karierę wspinaczkową z naukową – oprócz licznych trudnych przejść w skałach niedawno udało jej się obronić doktorat.

Źródło: climbing.com & 8a.nu

Booking.com