Góry Opawskie kryją w sobie wiele tajemnic, zarówno ich czeska część, jak i polska. Ponadto, jest to idealne miejsce do uprawiania weekendowej turystyki aktywnej. Sprawdź, co oferują Ci Biskupia Kopa i jej okolice.
Góry Opawskie usytuowane są w Sudetach Wschodnich, aczkolwiek całe ich pasmo podzielone jest na część czeską i polską. Najwyższy szczyt znajduje się u naszych sąsiadów. Jest to Góra Poprzeczna, mierząca 975 m n.p.m. Polskę reprezentuje Biskupia Kopa (890 m n.p.m. wysokości), która jest szczytem granicznym. Jej grzbiet należy do Czech, masyw zaś przypisano Polsce. Biskupia Kopa należy do Korony Gór Polski. Spory obszar polskich Gór Opawskich znajduje się pod ochroną. Na ich terenie utworzono Park Krajobrazowy Góry Opawskie oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Mokre – Lewice.
Góry Opawskie są jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Ponoć na tym terenie zostały ukryte pokłady złota. Wedle wierzeń, tu również znajduje się zaginione miasto Roseau. Jego widmo podobno pojawia się co roku w pierwszy dzień Wielkanocy. Wiele osób zastanawia się też, co oznaczają kamienne kopce w drodze na szczyt Srebrnej Góry. Na ich temat powstało sporo legend. Jedne głoszą, że było to miejsce kultu i pochówku, inne, że skrytki żołnierzy podczas II wojny światowej.
Góry Opawskie są świetnym miejscem, w którym można spędzić aktywny weekend. Tutejsze okolice są bardzo atrakcyjne przyrodniczo. Ponadto znajdują się tu też ciekawe szlaki rowerowe oraz istnieje możliwość spływu kajakowego.
Poznawanie Gór Opawskich warto zacząć od trekkingu na Biskupią Kopę. Najkrótsze trasy prowadzą z Jarnołtówka i Doliny Bystrego Potoku. Dokładnie opisaliśmy je tutaj. My polecamy w szczególności pierwszą opcję, a to ze względu na mijane po drodze wychodnie skalne, Gwarkowe Skały oraz Gwarkową Perć. Niektórzy, nazywają ją polską żelazną drogą, a to ze względu na zamontowaną, na skalnej ścianie dawnego kamieniołomu, 11-metrową, pionową drabinę.
Zachęcamy Was również do udania się na Grzebień – na trasie występują gołoborza, jak również na trekking szlakiem „Złotych Górników”. Znajduje się on w masywie Góry Parkowej i zatacza pętlę, rozpoczynającą się i kończącą w Głuchołazach. Prowadzi ona żółtym szlakiem turystycznym, na którym spotkacie wiele ciekawych atrakcji historyczno-przyrodniczych. Zaliczyć do nich można między innymi Cygańską Sztolnię, Góralską Grotę, Wiszące Skały, Kaplice św. Anny, Schronisko na Przedniej Kopie.
W Górach Opawskich macie do dyspozycji trzy trasy rowerowe. Pierwsza to czesko-polski Szlak Czarownic. Łączna jego długość wynosi 233 km, z czego 95 km znajduje się w naszym kraju. Rozpoczyna się on w Paczkowie, a kończy w Mohelnice. Polska część zaś swoją metę ma w Głuchołazach. Krajowa trasa przebiega między innymi przez Sarnowice, Grądy, Słupice, Nysę, Wyszków Śląski, Stary Las, Jarnołtówek, Skowronków.
Ponadto rowerami warto też wybrać się na wycieczki po ponad 60 km trasie R60 oraz Międzynarodowej Trasie Rowerowej R9. Pierwsza prowadzi z Paczkowa do Pokrzywnej, m.in. przez Unikowice, Trzeboszowice, Piotrowice Nyskie oraz Jarnołtów, Głuchołazy i Jarnołtówek. Druga z Głuchołazów do Paczkowa. Na niej występują m.in. takie miejscowości jak Rudawa, Biskupów, Nysa, Broniszowice.
Jeśli jesteście miłośnikami sportów wodnych, możecie udać się na spływ kajakowy Osobłogą. Jest to rzeka, która swoje źródło ma właśnie w Górach Opawskich. Wodne szaleństwo, w zależności od wybranej trasy, trwa maksymalnie 4 godziny. Stopnie trudności spływu określono, jako łatwy i średni. Po drodze można napotkać gdzieniegdzie kamienne progi i gałęzie. Są też nieliczne miejsca, na których występują przenoski. Trasa jest bardzo ciekawa przyrodniczo.