Zagrożenie lawinowe w Tatrach

Jak podaje Tatrzański Park Narodowy, w swoim komunikacie z dnia 04.04.2022, na terenie Tatr występuje obecnie zagrożenie lawinowe. Warunki pogodowe nie zezwalają na pokonywanie szlaków. Piesze wędrówki uniemożliwia silny wiatr, mgła oraz śnieg.

Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że w związku z trudnymi warunkami pogodowymi, zarówno w wysokich, jak i niskich partiach Tatr, występuje zagrożenie lawinowe. Dlatego część szlaków nadal pozostaje zamknięta, a podczas wędrówek tymi, które są dostępne, należy być zaopatrzonym w odpowiedni sprzęt. Dla wędrujących po niskich partiach gór będą to kijki oraz raczki, a po wysokich raki, czekany i lawinowe ABC. W obu przypadkach podstawowym osprzętem powinien być kask. Ponadto TPR przypomina o sprawdzeniu warunków pogodowych przed udaniem się w góry, jak również o rozsądek przy planowaniu wyprawy. Wszystko po to, aby uniknąć zbędnego ryzyka.

Do 15 maja br. nadal pozostają zamknięte szlaki:  Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz; Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie – Chuda Przełączka; Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko. Ponadto ze względu na prace remontowe, najprawdopodobniej do 2023 nie będzie można zwiedzać Jaskini Mroźnej w Dolinie Kościeliskiej.

Booking.com