Obrywy skalne w Tatrach. Uważaj wychodząc na szlak

Obrywy skalne, spadające gałęzie i kamienie, silny wiatr, błoto. Sprawdź, co jeszcze czeka Cię na tatrzańskich szlakach.

Kolejny weekend przed nami. Wiele osób chce go jeszcze wykorzystać, zdobywając choćby Rysy do książeczki KGP, ale też i inne piękne szczyty. Tym bardziej, że do Polski mają nadciągnąć już niedługo śnieżyce. Nie wiadomo zatem, jak potoczą się pogodowe losy w górach. Niestety, w ten weekend aura oraz sytuacja na tatrzańskich szlakach nie sprzyja wędrówkom, szczególnie w górnych partiach Tatr.

Jak poinformował w swoim komunikacie Tatrzański Park Krajobrazowy, warunki w Parku są dość trudne. Na szlakach leśnych należy się liczyć z obecnością kałuż i błota. W partiach graniowych występuje porywisty wiatr, który łamie gałęzie i powoduje osuwy kamieni. Ponadto są oblodzenia, zatem należy zachować szczególną ostrożność i mieć ze sobą, choć podstawowy sprzęt asekuracyjny oraz kask. Upadek w tej części gór może bowiem spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć.

Ponadto przyrodnicy TPN informują „Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem”.

Zanim wyjdziecie w góry koniecznie zapoznajcie się z naszym cyklem „Pierwsza pomoc w górach” oraz artykułami, jak przygotować się do górskich wędrówek i co jeść w górach. To również idealny moment, aby przypomnieć sobie, czym jest lawinowe ABC.

Booking.com